Üdvözlünk a Piatnik hivatalos magyarországi weboldalán!  

  • Rólunk
  • Letöltések
  • Fejlesztőknek
  • Hírek
  • Piatnik Klub
  • Kapcsolat
  • Üdvözlünk a Piatnik hivatalos magyarországi weboldalán!

     

    Bécs

    1824-1843

    MOSER, Anton

    Anton Moser (1784 - Bécs, 1842) Bécsben egy Ziegler utcai átjáróházban alapította kártyafestő műhelyét 1823-ban. A kezdeti nehézségek után a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően olyan nagynevű kártyagyártók mellett volt képes termékeivel versenyben maradni, mint a Hoffmann és az Uffenheimer. Moser 1842-ben bekövetkezett halálával a kártyagyárat özvegye örökölte.

    1843-1847

    PIATNIK, Ferdinand vormals Anton Moser

    Piatnik Nándor (Pest, 1819. október 14. - Bad Vöslau, 1885. július 20.) Piatnik Ignác, gróf Nádasdy számvevőjének gyermekeként született. Azt tartja a családi tradíció, hogy a Piatnik család valahonnan Oroszországból kerülhetett Óbudára. A fiatal Ferdinánd inasként Graváts József mesternél, Budán tanulta a kártyafestést. Abban az időben vastag ecsettel, kivágott formákról kenték a kártyafigurákat a kártyalapokra.

    Ami meghatározta Piatnik Ferdinánd életét, az a céhes ipar hármas jelszava volt: "hűség, szorgalom, tisztesség". A korabeli iparos világban megszokott szakmai vándorlása során jutott el Pozsonyba, majd Bécsbe. 1839-től Anton Moser kártyagyárában dolgozott. 1843-ban vette át az elhunyt mester kártyagyárát. Termékeit 4 éven át Ferdinand Piatnik vormals Anton Moser jelzéssel látta el.

     

    1847-1882

    PIATNIK, Ferdinand

    1847-től saját nevén készítette termékeit és folyamatos választékbővítéssel, céltudatos üzletpolitikával fejlesztette cégét. Hírnevét talán a Habsburg-tarokk - jelenetek az ország történetéből című kártyájával alapozta meg.

    A XIX. század második fele nehéz időszak volt a nyomdászok életében, hiszen az Európa-szerte megnövekedett kártyázási kedv egymás után hozta létre a kártyagyárakat. Bécsben a Glanz, a Knepper és a Titze és Schinkay a vetélytársak, de jelen vannak a pestiek és prágaiak is. A Piatnik termékek új kártyaképeikkel váltak közkedveltté, de alkalmi, úgynevezett luxus kártyáit is szívesen vásárolták a kávéházak és a klubok.

    Ferdinand Piatnik 1862-ben szabadalmat nyújtott be játékkártyák gyártására, melynek lényege a kártyalapok átláthatatlansága és a tisztítható lapfelület volt. Ebben az évben költöztek át a Kaiserstrasséra és ekkortájt jelenik meg a Piatnik kártyagyár híressé lett logoja, a zsoké, mely azóta minden terméken szerepel. (Apró adalék a történethez, hogy Piatnikék lovasa megegyezik a pesti Vadász és Versenylap folyóirat címlapjának zsokéjával.) A motívum utalt a Piatnik család versenyistállójára is, melynek lovai sikereket értek el a lóverseny pályákon.

    Az 1860-as évek közepén Josef Sürch (1811-1877) mester rajzolta át a Magyarországról már ismert, Schiller Tell Vilmos című drámájának szereplőivel készített tükörképes kártyát. A Piatnik Doppel-Deutsche néven hozta forgalomba és nagy sikert aratott. A lapokon német és magyar nyelvűek a feliratok, így a kártya Magyarországon is terjeszthető volt. Az új játék alig két évtized alatt kiszorította a korábban használt egyalakos német kártyákat. Magyarországon - 1896 után - magyar kártya lett a neve. Különös módon az utókor legendákat szőtt a Tell-kártya köré. Ma is olvashatunk róla, hogy Habsburg ellenes tartalma miatt lett népszerű, bár inkább praktikus tükörképességének köszönhette népszerűségét. Többen kitartanak a kártya svájci eredet mellett, holott ezt a kártyát Svájcban soha nem gyártották, nem használták, nem ismerik. Mások a Tell-kártya gyártásának tilalmáról írnak, de ezt az állítást sem az osztrák, sem magyar dokumentumok nem igazolják.

    Piatnik Ferdinand Johanna Grechhel (? - 1896) kötött házasságot. Három fiuk született, ifjabb Piatnik Ferdinánd (1857-1930); Piatnik Adolf (1859-1940) és Piatnik Rudolf (1866-1927), akik később tovább vitték apjuk nagynevű kártyagyárát.

    1880-ra Piatnik Ferdinándé a legjelentősebb kártyagyár a Monarchiában. A játékkártya kelendő portéka volt a békeidőkben. A kártyázás a polgárok és az arisztokraták legfőbb szabadidős tevékenységeként fontos helyet kapott az úri- és tiszti kaszinókban, kávéházakban, de látjuk a játékszenvedélyt a diákszállásokon, kaszárnyákban és polgári otthonokban is. (Mikszáth Kálmán szerint a dzsentrit - és talán a Monarchiát - három dolog tette tönkre: ló, asszony, és az ördög bibliája…)

     

    1882-1913

    FERDINAND PIATNIK und SÖHNE

    1882-ben Piatnik Ferdinand két fiával és hitvesével karöltve korábbi cégét keresztelte át Ferdinand Piatnik und Söhne névre. 1885-ben Bad Vöslauban elhunyt a cégalaptó. Gyermekei vitték tovább a kártyagyárat változatlan néven. Hamarosan a családi vállalkozáshoz csatlakozott a fiatal Rudolf is. 1891-ben új üzemet építettek Bécsben a Hütteldorferstrassen. Idővel sorra vásárolták meg a hanyatló nyomdákat Bécsben (Max Uffenheimer, 1853; Titze & Schinkay, 1897; Josef Glanz, 1912;), Budapesten (Új Budapesti Kártyagyár (1899), Vannak Kártyagyár (1904) és Prágában (Ritter, 1899). Így került sor a tönkrement legnagyobb pesti konkurens, az 1868-ban alapított Első Magyar Kártyagyári Részvénytársulat megvételére 1896-ban. 1903-ban a bécsi nyomda tevékenysége könyv- és kőnyomdai kapacitással bővült.

     

    1913-1939

    FERDINAND PIATNIK und SÖHNE AG.

    A cég családi részvénytársasággá alakult. A vállalat vezetését a fiatal Piatnik generáció vette át: Piatnik Ferdinand III. (1884-1967); Piatnik Lajos (1886-1972), Piatnik Adolf II. (1891-1943); Piatnik Rudolf II (1908-1983)

     

    1939-

    WIENER SPIELKARTENFABRIK FERDINAND PIATNIK und SÖHNE

    A világháborús események és azok következményei hatással voltak a Piatnik vállalat életére. 1946-1950-ben érdekeltségeiket - Budapest, Prága, Krakkó, Ratschach - államosították. Nehéz időszak következett. Nem csak biztos kartonellátásukat veszítették el, de Közép-Európai piacaik jelentős részét is. Ebben a helyzetben kellett helytállnia dr. Richard Brandesnek (1913-1974) és az őt követő dr. Ernst Rudolf Raggnak (1932-1995). Szerencsére a technikai fejlesztések nem maradtak el. 1951-től alkalmazták a többszínű offset nyomtatást. 1962-ben, 1985-ben majd 2003-ban újabb épületrészekkel bővült a gyár, egyben a géppark korszerűsítésre is sor került.

    1958-ban új piacokat keresve kezdtek társasjátékokat és puzzle-kat gyártani, a termékszerkezet jelentősen átalakult. 1989-től kiemelt területe lett az értékesítésnek az export-tevékenység. Leányvállalat alakult az Egyesült Államokban és számos európai országban. Valamennyi saját nyelvén működtet weboldalt.

    Más országokban kereskedelmi képviseletek közreműködésével vásárolhatók meg a Piatnik termékek. A cég életében fontos szerep jut a hagyományok ápolásának. Ez a folyamatos minőségi termékgyártás mellett régi játékok hasonmás kiadásaival mutatja meg régi idők kedvelt és ritka kártyaképeit. 1973 óta a reprodukciós programban eddig húsznál több régi kártyaritkaság kiadásának örülhetett a játékos társadalom. Az összes itt: www.piatnik.com

    • Ambraser Hofamterspiel, 1450 k.
    • Ambraser Hofjagdspiel, 1440-1445
    • Flämisches Jagdkartenspiel, 1480 k.

    Nem feledkeznek meg az évfordulókról sem: a 100, 150, 175, 185 éves jubileumokat kiállítások, katalógusok, hasonmás kiadások, cégtörténeti dokumentumokat felvonultató kiadványok kísérték. Franz Braun és Jánoska Antal a budapesti Piatnik Nándor és Fiai Játékkártyagyár történetét írta meg.